Urządzenia z serii THF 238 marki Magnum są profesjonalnymi spawarkami inwerterowymi przeznaczonymi do ręcznego, elektrycznego spawania metodą TIG i MMA, prądem stałym DC i prądem zmiennym AC. Przeznaczone są do wszelkiego rodzaju prac spawalniczych w warsztatach ślusarskich, warsztatach naprawczych, przemysłowych, fabrykach, przemyśle motoryzacyjnym, usługach itp. Umożliwiają wykonywanie połączeń, wszelkich spawalnych elementów np. wykonanych z aluminium, miedzi, stali nierdzewnej i wielu innych. Urządzenia wyposażone są w „miękki” przejrzysty panel umożliwiający ustawienie wszystkich niezbędnych funkcji spawalniczych takich jak: prąd startu/wypełnienia krateru/spawania/bazy, czasy narastania i opadania prądu, wypływ gazu przed i po spawaniu, częstotliwość pulsacji, balans i inne. Źródło prądu zostało zbudowane na tranzystorach IGBT zapewniających minimum zakłóceń elektromagnetycznych, małe straty mocy w układach podstawowych, umożliwiających zwiększenie wydajności i niezawodności źródła prądu. Bardzo wysoka wydajność, przekładająca się bezpośrednio na mniejsze zużycie energii, oraz wysoka częstotliwość przełączania, zapewniają błyskawiczne dostosowanie prądu do zmian parametrów w czasie spawania.
TIG Punkt Funkcja TIG Punkt stanowi odmianę spawania punktowego metodą TIG (DC). Nie ustawia się w niej czasu spawania w punkcie tylko czas przerwy pomiędzy poszczególnymi punktami. Czas spawania w punkcie to tylko jeden impuls (jedno krótkie zajarzenie). Na przykład ustawiamy prąd spawania 150 amper i czas 2 sekundy. Wciskamy i nie zwalniamy przycisku na uchwycie TIG. Następuje jeden impuls 150 A (zajarza i gaśnie) i następny impuls po 2 sekundach i kolejne co 2 sekundy aż do momentu zwolnienia przycisku na uchwycie TIG.
Czas impulsu (spawania w punkcie) – nieregulowany.
Natężenie impulsu – regulowane w pełnym zakresie prądu spawania dla TIG DC.
Czas przerwy (odstępu) – regulowany od 0 do 2 sekund co 0,1 [s] i od 2 do 10 sekund co 0,5 [s].
Bi Level Funkcja Bi Level umożliwia przechodzenie pomiędzy dwoma różnymi wartościami prądu spawania bez konieczności przerywania procesu spawania. Jest to duże ułatwienie w przypadku wykonywania spoin ciągłych na materiale o zmiennej grubości, albo w ogóle w przypadkach, gdy spawacz potrzebuje „przeskoczyć” na większy lub mniejszy prąd spawania, bez wygaszania łuku i przerywania spawania. Wykorzystując funkcję Bi Level można spawać metodą TIG DC i TIG AC. Nie można wykorzystać funkcji PULS. Przebieg procesu w funkcji Bi Level jest bardzo zbliżony do spawania TIG w 4T, czyli można ustawić czas wypływu gazu, prąd początkowy Ip, czas narastania tn, dwa różne prądy spawania Ib i Is (pomiędzy nimi można się przełączać), czas opadania to, prąd końcowy Ik i wypływ gazu po spawaniu. Dodatkowo ustawiamy czas wyjścia (zakończenia) z procesu r. Na przykład ustawiamy prąd Ib na 50 amper, prąd Is na 100 amper, czas r- na 4 sekundy. Wciskamy i trzymamy przycisk – pojawi się prąd Ib 50 amper, zwalniamy przycisk – pojawi się prąd Is 100 amper, wciskamy przycisk pojawi się prąd Ib. Jeżeli na początku wciśniemy i od razu zwolnimy przycisk to pojawi się prąd Is, wciskamy i trzymamy przycisk – pojawi się prąd Ib. Jeżeli wciśniecie przycisku trwa dłużej niż ustawiony czas r to spawanie zakończy się. Jeżeli wciśniecie jest krótsze niż ustawiony czas r to proces trwa nadal.
Czyli:
1. Przycisk wciśnięty na początku – jest prąd Ib przez dowolny czas aż do zwolnienia przycisku.
2. Przycisk zwolniony – jest prąd Is przez dowolny czas.
3. Przycisk wciśnięty przez czas krótszy niż ustawiony czas r to będzie prąd Ib i po zwolnieniu przycisku przejdzie na Is który trwa do czasu kolejnego wciśnięcia.
4. Jeżeli wciśnięcie trwa tyle co ustawiony czas r to łuk wygasi się.